Da li vam se dogodilo nekada da ne znate šta bi ste mogli da napravite bebi za doručak ili večeru? Podeliću sa vama nekoliko ideja zajedno sa receptima!
Često nam zafali mašte da osmislimo nešto drugačije, a da podjednako bude ukusno za dete. U zavisnosti od toga koliko beba ima zubića i u kom je uzrastu, spremaćete drugačiju hranu, tačnije, u potpunosti blendirati hranu i napraviti je malo ređom ukoliko beba nema zubića, a ako samostalno žvaće hranu, hranu ćete češće pasirati, na kratko blendirati i praviti gušći obrok.
Meni se često desi da pomislim: “Jao, stalno joj pravim da jede jedno te isto”, pa sam iz tog razloga sebi napravila spisak šta joj sve mogu spremiti, a da ne ponavljam često iste namirnice.
11 ukusnih recepata za vašu bebu!
1. Palenta
U ključalih 2dl vode stavite dve ravne kašike palente i kuvajte dok ne krene da vri. Količina palente koju stavljate u vodu opet zavisi od toga da li želite ređu ili pak gušču. Ja sam tek iz šestog ili sedmog puta ‘ubola’ onako kako moja beba voli. U palentu, kao i u poparu, možete dodati pavlaku, mladi sir, mladi kajmak, a kad krene da jede jaja, možete ubaciti unutra kuvano žumance ili čak celo jaje. Garnatujem vam da će vam se ukus toliko dopasti da ćete i sebi spremiti jedan takav obrok. 🙂Mi koristimo ovu palentu i naše dete je jako voli. Ona su kuva od 5 do 7 minuta, nema glutena i sastoji se od par žitarica-proso, kukuruz i pirinač.
2. Pirinčana kaša sa voćem
Kada uvodite bebi čvrstu hranu, sigurno ćete kupiti neku od pirinčanih kaša koje su često bezukusne. Kada uvedete voće bebi, za doručak joj možete dati baš tu pirinčanu kašu sa dodatkom blendiranog voća po želji! Breskva, jabuka, kruška, banana, ananas. U zavisnosti od bebinog uzrasta, određeno voće ćete kuvati ili ne. Preporuka je da se svo voće ljušti pre jela, pošto se danas većina tih namirnica prska.
3. Popara
Sa poparom nema greške. To je nešto što sve bebe vole! Jednu kifli izmrvite i prelite sa malo vode, pa kuvajte i mešajte bez prestanka par minuta dok smesa ne postane kompaktna. Povremeno dodajte po malo vode i napravite gustinu koju vi želite. Možete dodati puter, kao i pavlaku, mladi sir ili mladi kajmak, a vremenom i sitno seckane pileće ili ćureće grudi!
4. Ovsene pahuljice ili ovsene mekinje
Pahuljice moraju biti dovoljno dugo natopljene kako bi bebi bile ukusnije i mekše, mada nije greška ni da odstoje samo par minuta. Možete ih preliti vrućom vodom, mlekom, formulom, sojinim mlekom, pomešati vodu i mleko, pa dodati neko voće. Takođe možete staviti malo kakaa ili cimeta. Opet, dodaci zavise od bebinog uzrasta i od toga sa čime se roditelji osećaju komforno.
Ove pahuljice pored toga što su organske su sitne i brzo se natope, pa budu veoma meke. Mi ih koristimo jako dugo kako zbog našeg deteta tako i zbog nas.
5. Pirinčani griz
Ukoliko ste bebi uveli kravlje mleko ovo će joj biti veoma sladak obrok! Obožavaće ga! Ako još niste uveli kravlje mleko, možete ga napraviti sa vodom, gušće, pa dodati malo formule ili majčinog mleka, nakon kuvanja. U griz takođe možete staviti malo cimeta, kakaa, keksa i biće sjajan.
6. Slana i slatka kinoa
Noć pre potopite šolju kinoe, pa je ujutru skuvajte tako što prospete vodu u kojoj je odstojala, preliti je sa novom i kuvati pet minuta nakon ključanja. Procedite, i ubacite u nju mladi sir, mladi kajmak ili pavlaku, žumance i izblendirajte ukoliko dete još ne zvaće, ako žvaće, možete samo malo izpasirati.
Za slatku kinou isto kao u prethodnom predlogu je skuvajte, pa dodajte neku voćku poput jabuke, kruške, ananasa.
7. Čoko griz
Skoro sam kupila organski čokoladni griz u DM drogerije marketu i odličan je! Zdrav je i sladak i ne trebaju vam nikakvi dodaci za njega. Jednostavno ga spremite po uputstvu sa kutije. Moje dete ga obožava!
8. Avokado sa mladim sirom i hlebom
Potrebno je da kupite zreo avokado, isečete ga i uzmite za obrok polovinu. Ispasirajte sa mladim sirom i sredinom od hleba. Mi smo ovo počeli da joj dajemo kada je već naučila da žvaće hranu. Prvi put smo probali bez hleba i tada nije htela da jede. Sledeći put smo joj ubacili hleb i bila je oduševljena!
9. Projice sa jogurtom
Sredinu od projice izmrvite u jogur i sačekajte par minuta da se lepo natope. Ako vam beba nije pre probala jogurt, verovatno će se malo mrštiti ali će ubrzo zavoleti ukus! Istoto možete i sa kiselim mlekom!
10. Omlet sa hlebom
Mi smo joj uveli celo jaje kada je napunila godinu dana i od prvog dana ih voli! Preporuke su da se detetu žumance uvede nakon osmog meseca, a celo posle godinu dana. Možete spremiti običan omlet, a možete i umutite jedno jaje sa malo sredine od hleba i mladim sirom, pa to ispržite.
11. Zdrava palačinka
Ovo je nešto u čemu ćete uživati i vi i vaše dete/deca! Palačinke od ovsenog i heljdinog brašna, i banane! Ukoliko nemate ovseno brašno, poslužiće i ovsene pahuljice! Uzmite dve pune šolje pahuljica pa u blenderu od njih napravite brašno. Dodajte pola šolje heljdinog brašna, pa sve zajedno umutite sa tri jaja i oko 2dl mleka (biljno il kravlje). Mleko dodajte onoliko koliko vam treba da napravite smesu kakvu želite. Ako napravite gušću smesu, možete peći paličinke u američkom stilu, a sa ređim testom dobijate tanje palačinke. Zatim ispasirajte bananu, dodajte pola kašičice kakaa, malo cimeta i tri kašike kokosovog ili nekog drugog ulja! Sve to dobro umutite sa prethodno napravljenom smesom i spremno je za pečenje! Naše dete uživa u ovoj poslastici, bez ikakvih dodataka, a vi, po vašem nahođenju, stavite namaz koji želite. Nama je ovo omiljen obrok! 🙂
Ukoliko bi ste i vi podelili neki recept sa nama, slobodno ostavite u komentaru!
LjT